Jesi, Ancona, sytuacja we Włoszech, covid we Włoszech, podróże
11 stycznia 2021
30 stycznia 2021
Croissant to ciastko w kształcie półksiężyca - urodzony w Austrii,
17 stycznia 2021
Marche, Abruzja, Friuli-Wenecja Julijska, Lacjum, Liguria, Piemont, Apulia, Umbria i
11 stycznia 2021
DZISIAJ 11 STYCZNIA POWRACAJĄ ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE STREFY: KOLORY REGIONÓW,

Ciao! Jesteśmy polsko-włoską parą, która dzieli się urokami życia we Włoszech. Nauczymy Cię jak prawidłowo przyrządzać włoskie potrawy oraz jak praktykować la dolce vita w domowym zaciszu.

Poznaj nas lepiej 

DOŁĄCZ DO NASZEJ WŁOSKIEJ RODZINY 🇮🇹

O NAS


 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY


 

04 stycznia 2021
CZYM JEST SPAGHETTI? Spaghetti z pszenicy durum to niezastąpiony i wszechstronny składnik włoskiej regionalnej kuchni, o czym świadczą znane przepisy zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie, takie jak
03 stycznia 2021
Pasta al pomodoro czyli makaron z sosem pomidorowym - a w tym przypadku spaghetti - to stanowczo moje ulubione danie 🥰 Jest łatwe, szybkie w przygotowaniu, świeże i lekkie, idealne
31 grudnia 2020
Zjedzenie soczewicy w Sylwestra i w Nowy Rok jest postrzegane we Włoszech jako coś naturalnego i niezbędnego. To "oczywista oczywistość", trochę jak Romeo i Julia, Batman i Robin, czy spaghetti
15 grudnia 2020
Królem wszystkich świątecznych ciast jest z pewnością PANETTONE! Razem z Pandoro to świetne bożonarodzeniowe ciasto, które pomimo pochodzenia lombardzkiego, jest obecny na wszystkich włoskich stołach w tym uroczystym okresie. Przygotowanie

PRZECZYTAJ TEŻ

Masło, ciasto francuskie i szczypta poezji: to Dzień Rogalika!

|a cura di Caro

.

DZISIAJ 11 STYCZNIA POWRACAJĄ ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE STREFY: KOLORY REGIONÓW, PRZEMIESZCZANIE SIĘ I RESTRYKCJE

 

Lombardia, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Kalabria i Sycylia od dzisiaj 11 stycznia przechodzą do strefy pomarańczowej.

Pozostałe regiony pozostają w żółtej strefie.

Na chwilę obecną żaden region nie zalicza się do strefy czerwonej.

 

Nowy dekret Prezesa Rady Ministrów, który wejdzie w życie w sobotę 16 stycznia, nabiera kształtu wraz z potwierdzeniem już obowiązujących ograniczeń oraz z nowymi środkami, które rząd wkrótce ściślej określi. W każdym regionie obywatele będą musieli się uporać z zasadami ustalonymi zgodnie z kolorem obszaru: wszystkie regiony w kolorze żółtym z wyjątkiem Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Emilii Romanii, Kalabrii i Sycylii. Jedynie Mesyna - stolica prowincji w kolorze czerwonym, ustanowiona tak przez gubernatora Musumeci.

 

Oto, co będzie można robić przez następne pięć dni:

 

STREFA ŻÓŁTA

 

- Przemieszczanie się dozwolone w ciągu dnia. Od h 22:00 do 5:00 obowiązuje godzina policyjna.

 

- Zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami. Jedynym motywem mogą być praca, zdrowie i nagła konieczność, oraz powrót do miejsca zamieszkania. W takich przypadkach przemieszczanie się musi być uzasadnione poprzez l’autocertificazione (deklarację).

 

- Po h 22:00 można się przemieszczać tylko z powodu „niezbędnych potrzeb”, a więc ze względów zawodowych, zdrowotnych i nagłych (cokolwiek to znaczy).

 

- Po h 22:00 należy mieć ze sobą l’autocertificazione (deklarację). Formularz należy wypełnić danymi osobowymi i uzasadnić powód przemieszczania się, i należy pokazać go w trakcie kontroli. Nie trzeba podawać nazwiska osoby, do której się udajesz, ze względu na poszanowanie prywatności.

 

- Bary i restauracje otwarte do h 18:00, możliwość spożywania na miejscu.

 

- W barach i restauracjach mogą siedzieć przy jednym stole nie więcej niż cztery osoby i będą one zobowiązane do noszenia maseczki podczas przebywania w lokalu.

 

- Ośrodki kultury (muzea, wystawy, teatry, kina itp.) oraz ośrodki sportowe (siłownia, baseny) pozostają zamknięte.

 

- Można odwiedzać centra handlowe w dni powszednie. W soboty, niedziele i święta pozostaną jednak zamknięte. Apteki, sklepy tytoniowe (tabaccherie), kioski i sklepy spożywcze zlokalizowane wewnątrz centrów handlowych pozostaną otwarte.

 

- Sklepy spożywcze i supermarkety pozostają otwarte.

 

- Nowy dekret nie przewiduje konkretnego zakazu spotkań ze znajomymi, ale premier Conte zalecił, aby ograniczyć spotkania osób, które nie mieszkają razem, uzasadniając, że spotkania w domach „są okazją do zarażenia i stwarzają niebezpieczne warunki”.

 

- Można przemieszczać się autobusem, ale pojemność została zmniejszona o 50 procent.

 

- Nie wszystkie regiony, a nawet gminy w tym samym regionie podjęły wspólnie decyzję o otwarciu szkół. Ogólnie rzecz biorąc, przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja wznowiły lekcje, podczas gdy szkoły średnie pozostają w trybie nauki online, z wyjątkiem Val d'Aosta, Toskanii i Abruzji.

 

 

STREFA POMARAŃCZOWA

 

- Tak jak w przypadku strefy żółtej, przemieszczanie się dozwolone w ciągu dnia, ale tylko w obrębie gminy. Od h 22:00 do 5:00 obowiązuje godzina policyjna.

 

- Nie można wjechać do regionu czy gminy, ani ich opuszczać. Jedynie można to zrobić w celach zawodowych, zdrowotnych lub w nagłych wypadkach i aby towarzyszyć swoim dzieciom w drodze do szkoły. Zabrania poruszania się publicznymi lub prywatnymi środkami transportu w gminie innej niż miejsce zamieszkania z wyjątkiem „uzasadnionych potrzeb”.

 

- Po 22:00 można się przemieszczać tylko z powodu „niezbędnych potrzeb”, a więc ze względów zawodowych, zdrowotnych i nagłych.

 

- Po h 22:00 należy mieć ze sobą l’autocertificazione (deklarację). Formularz należy wypełnić danymi osobowymi i uzasadnić powód przemieszczania się, i należy pokazać go w trakcie kontroli. Nie trzeba podawać nazwiska osoby, do której się udajesz, ze względu na poszanowanie prywatności.

 

- Jest dozwolone zawożenie dzieci do szkoły w innych gminach na zajęcia odbywające się osobiście.

 

- Można uprawiać sport w obrębie swojej gminy, ale solo. Nie można uprawiać sportu w parze ani w grupie. Osoba uprawiająca sport nie ma obowiązku zakładania maseczki. Siłownie, baseny i ośrodki sportowe są zamknięte.

 

- Jak w przypadku strefy żółtej – nie ma zakazu spotkań, jednak jest to odradzane.

 

- Sklepy detaliczne są otwarte, centra handlowe zamknięte w święta i dni przed świętami. Wstrzymuje się ogólną działalność usług gastronomicznych, takich jak bary, puby, restauracje, lodziarnie, cukiernie.

 

- Do h 22:00 można kupić jedzenie na wynos, którego nie można spożyć na miejscu.

 

Według monitoringu Wyższego Instytutu Zdrowia epidemia znajduje się obecnie „w delikatnej fazie, która wydaje się zwiastować nowy szybki wzrost liczby przypadków w nadchodzących tygodniach, jeśli nie zostaną zdefiniowane i wdrożone bardziej rygorystyczne środki łagodzące”. Środki te są precyzyjnie przewidziane w nowym dekrecie, nad którym pracuje rząd i który będzie obowiązywać od 16 stycznia.

DZISIAJ 11 STYCZNIA POWRACAJĄ ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE STREFY 

.